Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Akademik Dünyadan Haberler > Yükseköğretim Kurulu’ndan Yıldız Teknik Üniversitesi’ne Ödül! “Engelsiz Üniversite”

Yükseköğretim Kurulu’ndan Yıldız Teknik Üniversitesi’ne Ödül! “Engelsiz Üniversite”

Yüksek Öğretim Kurulu’nun “2021 yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri” sahiplerini buldu. Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Yabancı Diller Yüksekokulu “Mekanda Erişilebilirlik” kriterlerini sağlayarak, turuncu bayrak ödülünü kazandı.

 

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından üniversiteler arasında engelli öğrencilerin eğitim hayatlarını iyileştirmeye yönelik farkındalık yaratmak ve bu yöndeki çalışmaların yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla başlatılan değerlendirmelerin sonuçları açıklandı. Bu yılki ödül töreni, Covid-19 salgını sebebiyle video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi. Topluma duyarlı bilgi, insan ve uygulama geliştirmeyi misyon edinen Yıldız Teknik Üniversitesi’nin, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Yabancı Diller Yüksekokulu, belirlenen standartları sağlayarak turuncu bayrak ödülüne layık görüldü.

Üniversiteler arası böylesine anlamlı ve yaşama dokunan bir değerlendirmede çifte başarı sağlamanın kendilerini çok mutlu ettiğini söyleyen Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Tamer Yılmaz, “Her bir öğrencimiz için eğitimde tam, etkin ve eşit katılımı sağlamak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ancak burada engelli öğrencilerimiz için biraz daha fazla çaba sarf etmemiz, projeleri hayata geçirme noktasında daha aktif olmamız gereken alanlar var. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz ile Yabancı Diller Yüksekokulumuz, ‘Mekanda erişilebilirlik’ kriterlerinde başarı sağlayarak bu yıl turuncu bayrak kazandı. Bir kez daha emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Kampüslerimizde ve fakültelerde engelli öğrencilerimizin tek başlarına, yardım almadan hareket etmeleri için gereken düzenlemeleri yaygınlaştırarak geliştirmeye devam edeceğiz. Onların hayatını kolaylaştırmak, eğitim, sosyal ve kültürel alanlarda destek sağlamak hepimizin sorumluluğu. Ailelerimiz, kampüs içinde evlatlarının rahat ve güvende olduğunu bilmeli, gönül rahatlığı içinde olmalılar. YÖK’ün üniversiteler arası yaptığı bu değerlendirme, hem farkındalığı artırması bakımından hem de üniversiteleri teşvik etmesi bakımından çok değerli. Yıldız Teknik Üniversitesi olarak bu yöndeki çalışmalarımız tüm kampüs alanını kapsayacak şekilde hızla devam ederken, diğer kurumlarımıza da örnek olmasını diliyorum. Bu konuda çetin bir yarış içinde olmalıyız.” açıklamasını yaptı.

YÖK tarafından 2018 yılında başlatılan ve bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Engelsiz Üniversite Ödülleri”, yükseköğretim kurumlarındaki engelli öğrencilerin kampüs yaşamına kazandırılması, bireylerin fiziksel mekanlarda, eğitimde ve sosyokültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmayı ve üniversiteleri teşvik etmeyi amaçlıyor. ‘Mekanda erişilebilirlik’ sağlayanlara turuncu, ‘eğitimde erişilebilirlik’ sağlayanlara yeşil, ‘sosyokültürel faaliyetlerde erişilebilirlik’ sağlayanlara ise mavi bayrak veriliyor. Bayraklar üç yıl boyunca geçerli oluyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi, 2020 yılı değerlendirmesinde turuncu bayrak ödülünü almıştı.

 

Bir Cevap Yazın

Top