Buradasınız
Ana Sayfa > Öğrenci > Burslar &Krediler > Yeni Yılda Boğaziçililere Yeni Burs Fırsatları

Yeni Yılda Boğaziçililere Yeni Burs Fırsatları

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilere yönelik burslar barınmadan, yemeğe, kitap bursundan uçak bileti bursuna farklı kategorilerde çeşitlilik gösteriyor. 2018 yılında öğrenciler yeni burs fırsatlarıyla tanışacak; Yurt, Yemek ve Kitap burslarından yararlanan öğrenci sayısı ise kademeli olarak yükseltilecek.

 Kitap Bursu’ndan Yemek Bursu’na, vakıf ve şahıs burslarından devlet kaynaklı burslara çok çeşitli kanallardan farklı miktarlardaki bursları Boğaziçi’ndeki ihtiyaç sahibi öğrencilerle buluşturan Burs Ofisi Koordinatörlüğü’nün 2017-2018 dönemi çalışmaları hakkında bilgi alarak Yurt ve Yemek bursları başta olmak üzere yenilenen burs imkânlarını öğrendik.

 

Kasım 1995 tarihinden bu yana Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak çalışmalar yürüten Boğaziçi Üniversitesi Burs Ofisi Koordinatörlüğü, Ocak 2011’den itibaren Koordinatör Nişvan Kabakcı ve Direktör Zeyno Erkman Beşikçi yönetiminde toplam altı kişi olarak öğrencilerin burs ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışmalarını sürdürdü. Ocak 2017’den beri ise Zeyno Erkman Beşikçi ofisteki diğer dört arkadaşıyla beraber çalışmaya devam ediyor.

Her akademik yılın başında burs başvurusu açmak, öğrencilerin burslarda belirtilen koşullara uyup uymadığını denetlemek ve öğrencileri uygun burslara yönlendirmek, burs veren kurum ve kişilerle ilişkileri geliştirmek, yeni burs kaynakları yaratmak Burs Ofisi’nin temel faaliyetleri arasında yer alıyor.

Çalışmalarını Burs Komisyonu ile birlikte yürüten Burs Ofisi 2017-2018 Akademik Yılı’nda da öğrencilerin çeşitlenen ihtiyaçlarına yönelik burs seçenekleri geliştiriyor.

Zeyno Erkman Beşikçi, ‘’Yaptığımız en önemli işlerden biri burslara aracılık etmek’’ diyor ve şöyle devam ediyor: ‘’Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK), TEV, Tekfen Vakfı, Elginkan Vakfı, Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı, Sabancı Vakfı, Vehbi Koç Vakfı gibi vakıflarla uzun yıllardır çalışıyoruz. Bu vakıfların öğrencilere verdikleri burslara aracılık ediyoruz. Burs Ofisi’nin yaptığı işin büyük bir bölümü gereksinim sahibi öğrencileri tespit ederek ilgili vakıf ve kurumlara yönlendirmek. Kişi, vakıf, kurum ve kuruluşların verdiği bursların yanı sıra devlet kaynaklı burslar ve Boğaziçi Üniversitesi kaynaklı burslarımız bulunuyor. 2016-2017 döneminde bu üç ayakta toplam 4.002 öğrenciye 7.074 adet burs verildi. Toplam burs bütçesi 26,6 milyon TL civarında gerçekleşti.

Bu kapsamda biz her sene, önümüzdeki dönem için yönlendirebileceğimiz nakdi burs ve okul içindeki burslardan verebileceğimiz burslar kapsamında, akademik yılın başında gereksinim burslarına başvuru yapan öğrenciler arasından, ailelerinin sosyo-ekonomik durumuna göre bir sıralama yaparak, gereksinimi en yüksek belli sayıda öğrenciyi mülakata alıyoruz. Bir hafta boyunca mülakat yapıyoruz. Hem her fakültedeki burs komisyonu üyesi hocalarımız hem de fakültelerin gönderdiği hocalarımız bize mülakatlarda yardım ediyorlar. Mülakat haftasından sonra bu öğrencilerimizi yönlendirebileceğimiz yerlere yönlendiriyoruz’’.

Üniversitenin yurtlarında kalan her üç Boğaziçili’den biri Yurt Bursu alıyor, Yemek Bursu’na 30 öğün seçeneği eklendi

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından verilen burslar kapsamında Kitap Bursu, Yemek Bursu (22 öğün, 30 öğün ve 40 öğün), Başarı Yurt Bursu, Gereksinim Yurt Bursu, Yüksek Lisans Yurt Bursu, Yaz Okulu Yurt Bursu, Yaz Okulu Bursu yer alıyor.

Boğaziçi’nde Yemek Bursu alan öğrenciler ayda 22 öğün, 30 öğün ya da 40 öğünü ücretsiz yiyebiliyor, öğrenciler bu öğünleri kahvaltıda veya öğlen yemeğinde kullanabiliyorlar.

Boğaziçi Üniversitesi Kaynaklı Burslar arasında ayrıca mezunlarının ve eğitime gönül vermiş bağışçılarının destekleriyle Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) ve iştiraki olan BÜTEK’te oluşturulan fonlarla Lisans Yüksek Lisans, Doktora, Başarı ve Superdorm Bursları da bulunuyor. BÜVAK ve BÜTEK tarafından 2016 –2017 akademik yılında verilen bursların toplamı 3.331.392TL’ye ulaşırken burs alan öğrenci sayısı ise toplamda 840 kişi oldu.

Kamu üniversitesi olarak Boğaziçi’nin öz gelirinin maksimum yüzde 10’unun burs olarak kullanabildiğini vurgulayan Beşikçi, yeni dönem için verilen ve verilmesi öngörülen burslar hakkında ise şu bilgileri verdi:

Bu yıl mülakatlar sonucunda 390 öğrenciyi nakdi burs veren vakıflara yönlendirdikAyrıca, hem nakdi burslara yönlendirilen veya daha önceden devam eden nakdi bir bursu olan, hem de henüz nakdi burs almayan öğrenciler, gereksinim ve ailedeki diğer özel durumlara (anne-baba-kardeşle ilgili vefat, engel, ciddi kronik hastalık…) göre tekrar değerlendirilerek, bir veya daha fazla sayıda ayni burs (Yurt, Yemek, Kitap) almaları uygun bulundu. Nakdi ve ayni bursların devam şartlarını sağlayan öğrenciler, mezuniyetlerine kadar burs alırlar.

Yurt ve Yemek bursları kademeli olarak daha çok öğrenciye ulaşacak

Ekim 2017 itibariyle, bu seneki üniversite sınavında Türkiye’de ilk 100’e giren ve BÜ Başarı Bursları’nı almaya hak kazanan 53 yeni öğrenci Başarı Yurt Bursu alarak 3. Kuzey ve Süperdorm yurtlarında kalmaya başladı. Daha önceden başarıdan dolayı Yurt Bursu alan ve halen bursu devam eden 91 öğrenciyle birlikte toplam 144 öğrenci yurtlarda başarı kriterinden dolayı burslu kalıyor. Yurtlarda kalan toplam 3.250 öğrenciden 1.001’i Gereksinim Yurt Bursu alıyor. Bu öğrenciler arasından 85’i, 2017 Ekim mülakatları sonucu Ekim’den itibaren, 83’ü de Kasım’dan itibaren Yurt Bursu almaya başladı. Her yıl Ekim-Haziran arası 20 yeni öğrenci Yüksek Lisans Yurt Bursu alıyor.

30 öğünlük Yemek Bursu başladı

Yemek Bursu ise bildiğiniz gibi öğün karşılığı miktar olarak öğrencilerin BU kartlarına yükleniyor. Bu sene Kasım ayından itibaren 30 öğün Yemek Bursu mülakatlar sonucu belirlenen 32 öğrenciye verilmeye başlandı, 41 öğrenci daha Aralık’tan itibaren 30 öğün Yemek Bursu alacak.  Daha önceden devam eden 360 öğrencinin yararlandığı 22 öğünlük Yemek Bursu ise Kasım’dan itibaren 20 öğrenciye, Aralık’tan itibaren de 64 öğrenciye daha verilecek.

Hali hazırda devam eden 696 öğrenciye 40 öğünden oluşan Yemek Bursu ise, Kasım’dan itibaren kullanılmak üzere 26 öğrenciye daha verilecek. Aralık sonu itibariyle geri kalan bütçe doğrultusunda mülakat listelerini değerlendirmeye devam ederek verebilecek bursları belirliyor olacağız.

Kitap Bursu’nu, özellikle talep eden öğrencilere vermeye çalışıyoruz

Kitap Bursu almaya devam eden 307 öğrenciye ilaveten, mülakatlar sonucunda 18 öğrenciye daha burs verildi. Kitap bursu alan öğrenciler her dönem başında üniversitenin içindeki kitabevine kimlik kartlarıyla giderek herhangi bir ücret ödemeden belirli bir miktar karşılığı kitaplarını alıyorlar ve üniversite kullanılan miktarın ödemesini kitabevine yapıyor.”

Başarı Bursları’ndaki yenilikler

2017-2018 Başarı Bursları’nda ise bazı yeni düzenlemeler yapıldığını ve buna göre bazı bursların kapsamının revize edildiğini aktaran Beşikçi,

‘’Örneğin Üstün Başarı Bursu ve diğer Başarı Bursları’na geçen yıllardan farklı olarak bu sene SineBU’dan yıllık ücretsiz üyelik, Açık Yüzme Havuzu’na yıllık ücretsiz üyelik gibi ek imkânlar ekledik. Daha önceden de verilen ancak kapsamı biraz daha farklı olan Uçak Bileti Bursu’nu puan türlerine göre ilk 3’te derece yaparak Boğaziçi’ne girmeye hak kazanan öğrencilere vermeye başladık. Ayrıca TÜBİTAK Başarı Bursu kategorisi açarak sunduğumuz burs kapsamına Yemek Bursu, Kitap Bursu, Sine BU, Kapalı Havuz, Hisar Kampüs Fitness ve Açık Havuz’dan yıl boyunca ücretsiz yararlanma imkânlarını ekledik’’bilgisini verdi.

Zeyno Beşikçi ayrıca Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan öğrencilere burs vermek isteyen şahıs veya kuruluşların Burs Ofisi ile irtibata geçebileceğini ve farklı yollarla bağışçı olunabileceğini sözlerine ekleyerek şöyle devam etti:

‘’Biz ulaşan kuruluşlara, şahıslara nasıl çalıştığımızı, öğrencileri neleri gözeterek tespit ettiğimizi anlatmaya çalışıyoruz. Birkaç farklı şekilde bizimle çalışabileceklerini belirtiyoruz. Doğrudan istenen öğrenci profilini belirtilebiliyorlar, biz de mümkün olduğunda ona uygun bir profili tespit etmeye çalışıyoruz ve doğrudan öğrencinin hesabına burs yatırabiliyorlar.

Burs sağlayan kişi öğrencinin danışanı, ağabeyi, ablası da olmak isteyebiliyor. Eğer öğrencinin de böyle bir isteği varsa burs verenle öğrenciyi biraraya getirmeye çalışıyoruz. Sonuç olarak Burs Ofisi’ne burs verme talebi ile gelindiği takdirde bursa uygun öğrencilerle uygun oldukları bursları buluşturuyoruz.

BÜVAK, burs bağışı olarak yapılan tüm desteklerden hiçbir yönetim gideri kesintisi yapmadan burs bağışlarının tamamını öğrencilere burs olarak aktarıyor. Ayrıca BÜVAK kamu yararına çalıştığından ve 1993 yılından bu yana kesintisiz şekilde vergi muafiyetine hak kazanmış vakıf statüsünde olduğundan BÜVAK’a yapılan burs bağışları kurum veya kişiler tarafından vergi indiriminde de kullanılabiliyor”.

 Haber Kaynağı: https://goo.gl/SQDVk5

Görsel Kaynağı: https://goo.gl/Hc4dpp

Bir Cevap Yazın

Top