Buradasınız
Ana Sayfa > Etkinlikler > “Türk Gayrimenkul Sektörüne Genel Bakış” Konulu Panel AGÜ’de Gerçekleştirildi

“Türk Gayrimenkul Sektörüne Genel Bakış” Konulu Panel AGÜ’de Gerçekleştirildi

Abdullah Gül Üniversitesi’nde (AGÜ) İnşat Mühendisliği tarafından düzenlenen “Türk Gayrimenkul Sektörüne Genel Bakış” konulu panelde, gayrimenkul sektörü masaya yatırıldı.

Yapı Kulübü ve Uluslararası Proje Yönetimi Enstitüsü (UPYE) işbirliğinde organize edilen panele AE (Arma- Elektropanç) Strateji, İş Geliştirme & Kontratlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Levent Sümer ile RE-PIE Gayrimenkul & Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Emre Çamlıbel konuşmacı olarak katıldı.

Sümer Kampüsü Konferans Salonu’nda yapılan panelin açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Alan, üniversite olarak öğrencilerin sahada, yaparak öğrenmelerini istediklerini ve buna yönelik aktiviteleri çok desteklediklerini söyledi.

Sektörle bir araya gelerek yapılan aktiviteler birlikte düzenlenen stajlar, birlikte verilen dersler olduğunu belirten Prof. Dr. Alan, İnşat Mühendisliği Bölümü tarafından  Kayseri Ulaşım A.Ş ile yeni bir ders modeli geliştirdiğini, bu tür uygulamaları genişletmek istediklerini kaydetti.

Panelin moderatörlüğünü yapan İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı  Doç. Dr. Burak Uzal da konuşmasında, üniversite olarak eğitim ve öğretimi sektörle birlikte yapmak konusunda çok istekli olduklarını vurugladı.

Doç. Dr. Uzal, öğrencilerin de büyük bir motivasyon ile sektörle işbirliği içinde olmak ve sektöre yakın olmak için ellerinden gelen bütün çabayı göstermekte olduklarını dile getirdi.

Daha sonra geçilen panelde “Türk Gayrimenkul Sektörüne Genel Bakış, “Kentsel Dönüşümde Sorunlar ve Çözümler” ve “Gayrimenkul Finansmanında Yeni Modeller” konuları ele alındı.

AE (Arma- Elektropanç) Strateji, İş Geliştirme & Kontratlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Levent Sümer, Türkiye’de konut fiyat endeksinde belli bir artışın söz konusu olduğunu belirterek, enflasyona paralel artışlar olduğunu söyledi.

Konut fiyat endeksindeki artış açısından İstanbul, Ankara ve İzmir’e bakıldığında, İzmir’in son dönemlerde yükselen bir trend içerisine girdiğini ifade eden Sümer,  Ankara’nın ise biraz daha geride kaldığını getirdi.

Sümer, “Son yıldaki enflasyondaki artış sebebiyle, nominal getiri açısından bakıldığında konut fiyatları 2017’de yüzde 1,14’ük negatife geçmiş durumda. Her zaman bildiğimiz iyi bir yatırım olan konut, enflasyona karşı yatırımcıyı korurken, aslında enflasyondaki artış sebebiyle bu koruma şeyini son bir buçuk aylık periyotta kaybetmiş durumda” dedi.

RE-PIE Gayrimenkul & Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Emre Çamlıbel de, gayrimenkul sektörü ile ilgili ana etkileyici faktörleri anlattı.

Tüm dünyada bu faktörün üç tane olduğunu belirten Çamlıbel, şunları söyledi:

“Gelişmekte olan memleketleri bu üç faktör doğal olarak daha fazla etkiliyor. Gelişmiş, oturmuş, derinliği fazla olan sermaye piyasalarına yayılmış  memleketlerdeki gayrimenkul sektörünü ise bu üç unsur daha az etkiliyor. Bu unsurlardan biri genel olarak global ve yerel siyasi durum ve o memleketlerin diğer memleketlerle olan dış ilişkileri. İkincisi, o memleketin kendi iç ekonomik pozisyonu. Üçüncüsü de o memleketin sosyal ve kültürel alışkanlıkları ve durumu.”

Panelin sonunda ise konuşmacılar, katılımcıların sorularını yanıtladı. Panele çok sayıda öğrenci, öğretim görevlileri ve davetli katıldı.

Haber Kaynağı: https://goo.gl/oJadSN

Görsel Kaynağı: https://goo.gl/oJadSN

Bir Cevap Yazın

Top