Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > “ODTÜ Dijital Öğretmenler Projesi” Dijital Öğretmenler ile 2. Dönem Kapanış Etkinliği

“ODTÜ Dijital Öğretmenler Projesi” Dijital Öğretmenler ile 2. Dönem Kapanış Etkinliği

ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağıltay  tarafından koordine edilen ve bin ilköğretim öğretmenine 2021 yılı Mart-Haziran ayları süresince 10 hafta süre ile Dijital Beceriler eğitimi verilen Dijital Öğretmenler Projesi kapanış etkinliği;  13 Haziran 2021 Pazar günü, 17.15-19.00 saatleri arasında, çevrim içi olarak yapılacak. Etkinlik kapsamında Prof.Dr. Selçuk Şirin de bir konuşma yapacak.

Öğretmenlerin dijitalleşen dünyaya adım atması, yüz yüze ve uzaktan eğitimde yararlanabilecekleri dijital okuryazarlık becerileri edinmelerini hedefleyen ve eğitimleri ODTÜ tarafından tasarlanıp verilen  “Dijital Öğretmenler” projesi kapsamında, kapsamında öğretmenlerin kazandıkları dijital okuryazarlık becerilerini ilkokul–ortaokul öğrencilerine aktarmaları, farklı bölgelerden öğretmenlerin eşit dijital becerilere sahip olması yolunda katkı sağlanması, öğretmen ve öğrencilerin dijital dönüşümün bir parçası haline getirilmesi ve nihai olarak Türkiye’deki dijital dönüşüm sürecine katkı sunulması hedeflendi. Projenin ikinci döneminde; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Ağrı, Aydın, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Konya, Trabzon, Van ve Samsun olmak üzere eğitim verilen 15 ilden bin öğretmenin yaklaşık 30 bin öğrenci ile temas ederek bu öğrencilerin dijital beceriler kazanmalarına katkıda bulunması amaçlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı sözleşmeli veya kadrolu ilkokul ve/veya branş öğretmenlerine yönelik eğitimler; Dijital Okuryazarlık Eğitimleri ve Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik Teknolojilerinin Sınıfta Kullanımı Eğitimleri olmak üzere iki faz halinde kurgulandı. Birinci faz eğitimleri; dijital vatandaşlık ve güvenlik (dijital vatandaşlık kavramı, bu kavramı oluşturan temel öğeler, bilişim etiği, güvenlik, kişisel verilerin korunumu, dijital sağlık, dijital ticaret vb.), eleştirel düşünme ve ölçme-değerlendirme (web 2.0 uygulamaları ile etkileşimli, anlık ölçme ve değerlendirme etkinlikleri), yaratıcılık ve görsel tasarım (infografik), yaratıcılık ve görsel tasarım (video ve fotoğraf oluşturma ve düzenleme), yaratıcılık ve görsel tasarım (etkili sunum hazırlama) olmak üzere beş modül halinde çevrim içi olarak düzenlendi. İkinci faz eğitimleri ise, birinci faz eğitimlerini alan bin öğretmenden oluşan ekip arasından belirlenen kriterlere uygun olarak seçilen 100 öğretmene, VR gözlüklerle sanal ve arttırılmış gerçeklik eğitimleri şeklinde verildi.

Proje hakkında detaylı bilgiye https://dijitalogretmenler.com/ adresinden ulaşılabilecek olup,   kapanış etkinliği, herkese açık olarak, ODTÜ Açık Ders Kaynakları YouTube hesabından (https://www.youtube.com/c/METUOpenCourseWare ) yayımlanacak. Zoom canlı yayınını takip etmek isteyen basın mensupları https://zoom.us/j/92272201609?pwd=LzUxWmlLRVJmeHZiM1pMVzNlNS9HZz09 bağlantısını kullanabilecek. Proje hakkında öğretmenlerin görüşlerine dair video ise https://www.youtube.com/watch?v=kRsAF5C5R20  linkinden izlenebilir.

Etkinlik Programı:

17.15-17.32 Açılış konuşması

17.32-17.35 Öğretmenlerimiz dijital öğretmenler projesini anlatıyor(Video)

17.35-17.40 ING Türkiye Genel Müdürü Alper Gökgöz

17.40-17.45 Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır

17.45-17.50 ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağıltay

17.50-17.53 Projenin devam eden süreçleri hakkında bilgilendirme (Habitat Derneği Gizem Cansever)

17.53-18.00 Proje eğitmenlerinin teşekkürü (ODTÜ Öğretim Üyeleri)

18.00-18.40 Prof. Dr. Selçuk Şirin Konuşması

18.40-18.45 Kapanış bilgilendirmesi ve video gösterimi

18.45-19.00 Kapanış

Bir Cevap Yazın

Top