Buradasınız
Ana Sayfa > Kongreler > MÜ’de II. Ulusal Endoskopik Kulak Cerrahisi Kongresi

MÜ’de II. Ulusal Endoskopik Kulak Cerrahisi Kongresi

Çukurova Kulak Burun Boğaz Derneği ve Otoloji Nörootoloji Derneği’nin katkılarıyla Endoskopik Kulak Cerrahisi Çalışma Grubu tarafından organize edilen ‘II. Ulusal Endoskopik Kulak Cerrahisi’ sempozyumu başladı.

16 Şubat Cuma günü gerçekleşen sempozyum açılışına; Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Otoloji Nörootoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nazım Korkut, Türk KBB ve BBC Derneği Başkanı Prof. Dr. Mete Kıroğlu, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk ile çok sayıda  Kulak Burun Boğaz hekimi, Odyoloji Bilim Dalı personeli ve davetliler katıldı. Düzenlenen etkinlikte, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Görür kongre başkanı olarak yer aldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlik, açılış konuşmaları ile devam etti.

Rektör Prof. Dr. Çamsarı, Mersin ve Mersin Üniversitesi hakkında bilgi verdiği konuşmasında konuklara hitaben şu ifadelere verdi: “Mersin, merkezi nüfusu bir milyona yaklaşmış 320 km sahili olan bir şehir. Tarımdan sanayiye, lojistikten turizme büyük bir potansiyele sahip bir il. Vergi ödemelerinde her sene ilk 7’ye giriyor. Üniversite olarak ilimizin bu ilerleyişine ayak uydurmaya yol göstermeye ve ışık tutmaya çalışıyoruz. Sadece tıp fakültemizle değil diğer bölümlerimizle de bölgede neyi geliştirebileceğimize, ne yönde ilerleyeceğimize dair çalışmalar sürdürüyoruz. Bu sene itibariyle AB projelerinde ilk 5’te ve T.C. Kalkınma Bakanlığı projelerinde ilk sıradayız. Yayın bazlı ortalamalarda son senelerde Türkiye’de bulunan üniversiteler arasında sıralamada 18 ile 20 arasındayız. Teknopark sıralamasında Türkiye’de 5’inciyiz. Son 3 yılda proje sayısında yüzde 35 artış oldu. Yerli ve milli üretime dikkat ediyoruz. Bu alanda Teknopark’ta fark yaratacak projeler var.”

Tıp fakültesinin üniversitelerde lokomotif bir fakülte olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Çamsarı, Mersin Üniversitesi Hastanesi hakkında da kısaca bilgi verdi. Rektör Prof. Dr. Çamsarı, hastanelerde bulunan yatak sayısına dikkat çekerek, “Hastanemizde 725 yatak bulunuyor. Kısa zaman önce temeli atılan Onkoloji Hastanesi’nde de 135 yatak olması planlanıyor. Bölgenin ihtiyaçları ve başvuru sayısı dikkate alarak ayarlamalarda bulunmaya çalışıyoruz. Bu konuda Şehir Hastanesi ile de sürekli irtibat halindeyiz. Mersin’in yatak konusunda sıkıntısı kalmadı diyebilirim” dedi. Katılımcılara ayrı ayrı teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Çamsarı, “İşlerin yoğun olduğu zamanlarda böyle güzel toplantıların yapılması, üniversitemiz ve ülkemiz adına gurur verici bir şey. Toplantının vatana, millete ve bilime faydalı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Türk KBB ve BBC Derneği Başkanı Prof. Dr. Mete Kıroğlu konuşmasında, emeği geçenlere teşekkür ederek başarılı bir toplantı olmasını diledi.

Otoloji Nörootoloji Derneği adına konuşan Prof. Dr. Tayfun Kirazlı, “Endoskopik kulak cerrahisi gelişimini dünyadaki gelişimine paralel olarak ülkemizde de ses bulmuş bir konu. Dernek olarak bu tür toplantılara destek vermeye çaba gösteriyoruz. Toplantıda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Kemal Görür ise yaptığı konuşmada, etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ederek bilimsel ve sosyal olarak beklentileri karşılayan bir toplantı olmasını temenni etti.

16-17 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlikte, bilgilendirme sunumlarının yanı sıra mikroskobik ve endoskopik canlı ile kadavra diseksiyonları da yapılacak.

Haber Kaynağı: https://goo.gl/wsKEXt

Görsel Kaynağı: https://goo.gl/1QTTNG

Bir Cevap Yazın

Top