Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Dicle Üniversitesi’nde Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Açılacak

Dicle Üniversitesi’nde Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Açılacak

Bölgenin Yaban Hayvanları Artık Dicle Üniversitesi’ne Emanet Edilecek

Bölgemizdeki yaban hayvanlarının tedavi, bakım ve rehabilitasyonları artık Dicle Üniversitesi’nde yapılacak. Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL’ün çabaları ile üniversitede kurulan “Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi” bölgenin ilk ve tek merkezi olacak.

Veteriner Fakültesi paydaşlığında kurulan merkezin faaliyetleri Veteriner Fakültesi kadrosu tarafından gerçekleştirilecek. Ülkemizde bulunan 29 Veteriner Fakültesi’nden altı tanesi bu merkezlere paydaşlık yapıyor. Dicle Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Talip GÜL, merkezin kuruluşunun üniversitemiz, şehrimiz ve bölgemiz için önemli bir kazanım olduğuna işaret ederek “Dicle Üniversitesi mülkiyetinde olan 40.000 m2lik alanda kurulacak olan bu tesis, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimiz için de son derece önemli. Bu sayede bölgemizdeki yaban hayvanlarının tedavileri, bakımları ve rehabilitasyonları üniversitemizde gerçekleştirilecek ve bu hayvanlar artık Diyarbakır yaban alanına bırakılacak” dedi.

Dicle Üniversitesi Yaban Hayatı Kurtarma Merkezinde “Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES)” ve 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na göre ticareti yasak olan hayvanların geçici süre ile bu merkezde tedavi ve rehabilitasyonu amaçlanıyor.

Rehabilitasyon Merkezinin kurulması ile; yaban hayvan türlerinin belirlenmesi, koruma altında bulunan türlerin korunması sağlanacak, sağlık problemlerine çözüm bulunulacak, bu alanda çalışan araştırmacıları desteklenmesi, hastane, laboratuar, barınak, istasyon, gözlem evleri, hayvanat bahçesi ve koruma alanları oluşturulacak, güçten düşmüş, yetim, hasta ve yaralı yaban hayvanlarının bakımı, rehabilitasyonu, profilaktik önlemlerin alınması ve yeniden doğaya kazandırılmasına yönelik çalışmalar yapılacak.

Merkezin inşaat maliyeti yaklaşık 3.000.000 TL. olup, işletmeciliği Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi yapacak ve kurulacak merkez ile yaban hayvanlarının hayatına ilgi duyan, bu konuda kendini geliştirmek isteyen ve faaliyet alanlarıyla ilgili eğitim almakta olan üniversite öğrencilere bilimsel katkı da bulunulacak.

Merkezin kurulması ile ilgili hazırlık çalışmaları, Dicle Üniversitesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü ile sonuçlandı. Orman ve Su işleri Bakanlığı XV. Bölge Müdürlüğü görev alanında yer alan Dicle Üniversitesi Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU tarafından 30.11.2017 tarihinde onaylanarak kurulmuş oldu.

Merkezin kurulmasını büyük bir memnuniyetle değerlendiren Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL, Merkezin kurulmasına onay veren Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na, ayrıca merkezin kurulmasında önemli katkıları olan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin TAŞ’a, Doğa Koruma Milli Parklar XV. Bölge Müdürü Abdullah KOÇ’a, Doğa Koruma Milli Parklar Diyarbakır Şube Müdürü Erdal SEVEN’e ve ayrıca Merkezin kurulmasında gösterdikleri üstün gayretleri dolayısıyla başta Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muzaffer Aydın KETANİ olmak üzere Veteriner Fakültesi’nin bütün mensuplarına ve emeği geçen bütün personele teşekkür etti.

Tesisin bir an önce faaliyete geçmesi gerektiğine işaret eden Rektör GÜL, konu ile ilgili yeni hedeflerinin Veteriner Fakültesi bünyesinde bir hayvan hastanesinin kurulması olduğunu belirtti.

1992 yılında kurulmuş olan Veteriner Fakültemizde bugüne kadar Hayvan hastanesinin yapılmasına yönelik bir projelendirme olmadığını belirten GÜL, “Yönetimimiz bu konunun bölgemiz için önemli olduğu, bu duruma yönelik olarak; Temmuz-2017 tarihinde Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi ve Tropikal Hayvan Hastalıklarını Araştırma Laboratuarı projesi  15.000.000 milyon Türk Lira’lık bir bütçe ile Kalkınma Bakanlığımıza arz edilmiştir, projemiz değerlendirme aşamasındadır.  Projenin onaylanması durumunda Güneydoğu Anadolu Bölgemizde hayvan sağlığı konusunda hizmet sunacak önemli bir merkezi ilimize kazandırmış olacağız ”dedi.

Haber Kaynağı: https://goo.gl/3Xkx29

Görsel Kaynağı: https://goo.gl/3Xkx29

Bir Cevap Yazın

Top