Buradasınız
Ana Sayfa > Öğrenci > Burslar &Krediler > Burs Nedir?

Burs Nedir?

Burs nedir, kimler alabilir, hangi kurumlar burs verir, burs ücretleri nedir? gibi birçok soru kafamızda netlik kazanamamış durumdadır. Bu sorularınıza Akademik Bilgi Portalı’nın hazırlamış olduğu içeriklerle cevap bulmak artık daha kolay.

Öncelikle Burs Nedir? sorusuyla başlamak gerekir. Burs konusunda merak ettiklerimiz içerisinde bursun ne olduğunu tam olarak şöyle açıklayabiliriz. Burs, eğitim gören ve birçok farklı eğitim düzeyinde yer alan yani ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, lisansüstü öğrencilerine yönelik devlet, vakıflar, dernekler, şahsi kişiler tarafından verilmekte olan maddi yardımlardır.

Öğrenciler, eğitim görürken maddi zorluklarla özellikle lisans ve lisansüstü dönemde çok fazla karşılaşmaktadır. Maddi anlamda bu zorluğun minimum seviyeye indirilmesine yardımcı olan burslar, öğrencilere büyük kolaylık sağlarken maddi kaygı gütmeden başarılı bir şekilde eğitim hayatlarına devam etmelerini ve özgüvenlerini kazanmalarında büyük rol oynamaktadır. Sadece öğrenci olarak değil, bilimsel alanda yapılan çalışmalar ve dil destekleri gibi eğitimler de burslarla desteklenmektedir.

Burslar çeşitli kaynaklardan alınabilmektedir. Hem devlet kurumları hem de vakıflar, dernekler vb. kaynaklar burs vermektedir. Burs verilmesinde her kurumun kendine özgü kriterleri bulunmaktadır. Temel olarak bursu alacak kişi hakkında bazı bilgiler istenmektedir. Maddi olarak sıkıntıda olan kişilere öncelik tanınmaktadır. Daha sonrasında şehit ve gazi çocukları, milli sporcular, engelli öğrenciler olarak öncelikli burs verilecek kişiler seçildikten sonra diğer kişiler için adli sicil kaydı, öğrenci belgesi, eğitim durumu, aile bireyleri, maddi gelir düzeyi vb. bilgiler sonucunda burs verilecek kişiler belirlenmektedir.

Her burs veren kurumun kendisinin belirlemiş olduğu zamanlarda ve değişkenlik gösteren ücretlendirmeler de birbirinden farklı olabilmektedir. O yüzden bursları hangi kurumlar ne zaman verir, ücretlendirme nasıldır, hangi alanlarda burs alınabilir? şeklindeki soruların cevaplarını içeriklerimizde bulmanız mümkündür. Akademik hayattan bilgileri anında öğrenmek için bizleri takip etmeye devam edin.

 

Bir Cevap Yazın

Top