Buradasınız
Ana Sayfa > Genel > Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Burs eğitim hayatına devam eden öğrencilerin eğitimlerini kolay bir şekilde sürdürebilmeleri için verilen yardımlara denir. Burs genelde maddi durumu iyi olmayan ve ihtiyacı olan öğrencilere verilir şeklinde bir algı olmakla birlikte ihtiyaç sahibi olmayan öğrencilerede verilebilmektedir. Özellikle vakıf ve batı üniversitelere sadece ihtiyaç değil eğitimin daha kaliteli alınabilmesi içinde bur vermektedir.

Burs Başvurusu Nedir?

Burs alabilmek için talep edilen bursa başvuruda bulunmak gerekir. Hiç bir burs otomatik bir şekilde başvuru olmaksızın verilmez. Her bursun kendine özel başvuru koşulları vardır. Genel olarak aşağıkida konularda burs başcuru kriterleri getirilebilir.

  • Gelir düzeyi
  • Bölüm
  • Not Ortalaması
  • Sınıf
  • Aile İkamet şehir
  • Öğrenim görülen şehir

Burs Başvurusu Ne Zaman Başlar?

Gelelim asıl merak ettiğimiz soruya:”Burs başvuruları ne zaman başlar?”. Her bursun kendine özel takvimi vardır. Yani her burs farklı yada aynı zamanlarda başlayabilir. Ama genel olarak bakıldığında ünversite ve okulların açıldığı son bahar ve ikinci dönem öncesi ocak ve şubat aylarında burs başvurularının alındığı söylenebilir. 

KYK Burs/Kredi Başvurusu Ne Zaman Başlar

Burs denilince akla ilk gelen burs KYK yani Kredi ve Yurtlar Kurumu bursudur. Aynı zamanda bazı geri ödemeli olarak verildiği için KYK kredisi olarak ta adlandırılır. KYK burs başvuruları 2019-2020 öğretim yılı için 19 Kasım 23:59’a kadar yapılabilmekte. Başvurular E-Devlet üzerinde olacak ve başvuranların Taahhütname doldurması gerekmekte. E-Devlet üzerinden KYK burs başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Popüler Bursların Başvuru Tarihleri

Aşağıda bazı burs veren kurum ve vakıfların 2019-2020 öğretim yılı için başvuru tarihleri listelenmiştir. Bu tarihler birebir aynı olmamala birlikte 2020-2021 gibi ilerleyen öğretim yıllarında aynı zaman diliminde verilmesi beklenmektedir.

KURUM/VAKIF BURS BAŞVURU BAŞLANGIÇ TARİHİ BURS BAŞVURU BİTİŞ TARİHİ
KYK (Kredi Yurtlar Kurumu)    
Vakıflar Genel Müdürlüğü (Orta Öğretim) 09 Eylül 2020 09 Ekim 2019
Vakıflar Genel Müdürlüğü (Yüksek Öğretim) 15 Eylül 2019 30 Ekim 2019
Vakıflar Genel Müdürlüğü (Yabancı  Uyruklu Öğrenci) 15 Eylül 2019  30 Ekim 2019
TEV (Türk Eğitim Vakfı) 2 Eylül 2019  22 Eylül 2019

 

Bir Cevap Yazın

Top