Buradasınız
Ana Sayfa > Duyurular > Bilimi Özgür Bırak, Açık Erişim’i Destekle, Daha Çok Atıf Al!

Bilimi Özgür Bırak, Açık Erişim’i Destekle, Daha Çok Atıf Al!

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı bünyesinde yer alan Açık Erişim Sistemi http://adudspace.adu.edu.tr:8080/xmlui/ ile bilimsel çıktılarınızı ve daha fazlasını depolayabileceğiniz kişisel bir arşiv oluşturabileceğinizi, bu arşiv aracılığıyla daha fazla görünür olup, daha çok atıf alıp, üniversitemizin ve ülkemizin görünürlüğünü ve tanınırlığını da arttırabileceğinizi biliyor musunuz?

– Açık Erişim Nedir?

“Açık erişim” kamuya açık Internet aracılığıyla bilimsel literatüre ücretsiz olarak erişilebilmesi ve bu literatürün çeşitli amaçlarla (arama, okuma, indirme, kopyalama, dağıtma, bastırma, bağlantı verme, dizinleme, veri madenlemesi, vb. gibi) finansal, yasal ve teknik engeller olmaksızın kullanılabilmesidir.

– Açık Arşivde Neler Depolanır?

· Makale, · Bildiri, · Proje metinleri, · Konferans metinleri, · Raporlar, · Ders notları, · Kitaplarda yer almış bölümler, · Tezlerin elektronik kopyaları, · Basılı olan tezlerin bibliyografik bilgileri, · Fotoğraf vb. dokümanlar

– Neden Açık Erişim?

Açık Erişim platformunda arşivlenen araştırma makalelerinin, arşivlenmeyenlere oranla daha çok atıf aldığı ortaya çıkmıştır! Çoğu konu alanında atıf oranlarında en az iki kat artış var. Kimilerinde bu oran hatta daha da yüksek.

Üstelik çalışmanın yayınlandığı, okunduğu, atıf aldığı ve böylelikle diğer araştırmacıların çalışmalarını yönlendirdiği araştırma döngüsü daha çok genişlemekte ve hızlanmaktadır.

Yararları :

· Kurumun bilimsel faaliyetlerinin çıktıları dünya ile paylaşılır.

· Üniversite/Araştırma Merkezinin WEB’deki görünürlüğünü ve tanınırlığını arttırır.

· Üniversiteyi potansiyel paydaşlara tanıtır.

· Dijital çıktıları toplar, yönetir ve uzun süreli koruma sağlar.

· Kurumsal araştırma ve üretim faaliyetlerinin ölçülmesine katkı sağlar.

· Akademik işbirliğini arttırır. · Disiplinler arası alanlarda çalışma ortamı sağlar.

· Dijital ders materyallerinin geliştirilmesini ve paylaşımını kolaylaştırır.

· Öğrencilere bilimsel gelişimlerini destekleyici içerik ve çalışmaları paylaşacakları platformu sağlar.

– Telif Hakları

Yazarın ön baskı çalışmasını arşivlemek için izne gereksinimi yoktur, telif hakkı sahibi kendisidir. Yazar son baskıyı arşivlemek isterse telif hakkı sahibinin izni gerekir. Şu an yayıncıların %69’u kendi kendine arşivlemeye izin vermektedir. Depolanacak çalışma, yayınlanacak son baskı (copy-edited) olmadığı sürece, telif hakkı ihlali söz konusu değildir.

– Nasıl Yükleme Yapacaksınız?

İşlemler DSpace programı üzerinden yapılmaktadır. eArşiv@Adu linki aracılığıyla bu sisteme makale, tez vb. çıktılarınızın yüklemesini yapabilirsiniz.

Kaynak: goo.gl/F7hGKC

Görsel Kaynağı: goo.gl/s7K3yw

Bir Cevap Yazın

Top