Buradasınız
Ana Sayfa > Etkinlikler > Çalıştaylar > “Yozgat İnşaat Çalıştayı” Düzenlendi

“Yozgat İnşaat Çalıştayı” Düzenlendi

Bozok Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Yozgat Belediyesi ve Yozgat Tüm Sanayici İşadamları Derneği  (TÜMSİAD) Yozgat Şube Başkanlığı işbirliği ile üniversitemiz ev sahipliğinde “Yozgat İnşaat Çalıştayı” düzenlendi.
Bozok Üniversitesi Ekmeleddin İhsanoğlu Tarih ve Kültür Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya,  Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Rektörümüz  Prof. Dr. Salih Karacabey, TÜMSİAD Genel Sekreteri Osman Kapıcıoğlu, Yozgat Tüm Sanayici İşadamları Derneği  (TÜMSİAD)Yozgat Şube Başkanı Ali Çatar,  inşaat firmaları, inşaat malzemeleri tedarik eden firmalar ve sektör temsilcileri  katıldı.

İnşaat sektörünün sorunları ve çözüm önerileri, imar durumu ve kentsel estetik gibi konuların masaya yatırıldığı çalıştayın açılış konuşmasını yapan TÜMSİAD Yozgat Şube Başkanı Ali Çatar, inşaat sektörünün Yozgat açısından en önemli sektörlerden biri olduğunu belirterek, “Yapmış olduğumuz bu çalıştayın amacı şehir ve insan hayatına yönelik yerel, ulusal ve uluslararası çalışmalar yapan sivil toplum kuruşlarının, benzer alanlarda diğer sivil toplum kuruluşlarıyla ilişki kurmalarına, işbirliği kurmalarında destek olmak, ortak projelerin geliştirilmesini, bu projenin hayata geçirilmesi çalışmalara teşvik etmek,  bilgi ve deneyimlerini karşılıklı olarak artırılmasına olanak sağlayan bir  platform oluşturabilmek. Bu çalışmaların Yozgat’a ve bölgemize ekonomik açıdan geri dönüşüm sağlamasını temenni eder, çalıştaya katılan herkese teşekkür ederiz.” dedi.
TÜMSİAD Genel Sekreteri Osman Kapıcıoğlu ise, TÜMSİAD’ın 2005 yılında kurulduğunu hatırlatarak, “İlk kurulduğu zaman şöyle bir niyetimiz vardı. Biz aldatmayan, aldanmayan, dürüst, mütevazı, medeniyet çizgisinden ayrılmayan, bize emanet edilen canın gereğini bu topraklara, bu medeniyetin çocuklarına verebilmek maksadıyla TÜMSİAD kuruldu. Bugün 12. yılını idrak etmekteyiz.  Türkiye’de 50’yi  aşkın şubesi ve temsilcileri mevcut, 9 Avrupa ülkesinde 36’ya yakın yeni temsilcilikler açılacak. Bu yıl Afrika’da açılacak temsilciliklerimizle büyük bir aile olarak 12 bin üyeye ulaşmış durumundayız. Bizim için en önemli güç, bu toprakların girişimci ruhunu küçük ama mütevazı olan o birikimleri toplayabilmek ve onları büyütebilmek.” diye konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey de çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, kurumlarla işbirliği ile böyle bir organizasyonu üniversite olarak birlikte yapmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Üniversiteler genel olarak bulundukları şehrin bütün sektörler açısından gelişmesine ve kalkınmasına yardım etmeye hazır kuruluşlardır. Biz de Bozok Üniversitesi olarak, burada bütün sektörlere ihtiyaç duydukları bilgi ve teknolojiyi sağlamak konusunda her zaman yanlarında ve yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kalkınmamız, büyümemiz ve gelişmemiz için bir adım atılacaksa bu adımı birlikte atacağız. Gecemizi gündüzümüze katacak, birlikte çalışacağız. Biz Bozok Üniversitesi olarak birlikte çalışma konusunda her zaman bütün sektör temsilcilerinin yanındayız.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültemiz gerçekten birçok alanda yetişmiş öğretim üyeleri ile ilimize ve ülkemize hizmet edebilecek niteliktedir. Çok kıymetli hocalarımız var. Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fuat Köksal ve diğer öğretim üyelerine çalıştayın düzenlenmesinde sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyor, çalıştaydan güzel neticeler alınmasını diliyor ve bu tür faaliyetlerin üniversitemiz ve bütün sektörler arasında devam etmesini temenni ediyorum. Biz üniversite olarak buna hazırız. Çalıştayın başarılı geçmesini temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç ise Yozgat’ta bu tür bir çalıştayın yapılmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi. Vali Yurtnaç konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“TÜMSAİD olarak  iş adamlarını örgütlemek, daha fazla ticaret yapmak daha zengin olmak, dünyaya Türkiye’nin sesi olarak gitmek istiyorsak bunları kendi rayında yaparak gitmeliyiz o zaman bize hiçbir sıkıntı gelmez. Çalışmalarımız düzgün gider. İş adamları önemli, işçiler de önemli, sizin inşaatlarınızı yapanlar da önemli, aynaya bakmamız gerekiyor. Yozgat’ta 1.5 yıldan beri çalışıyorum. Girdiğim tüm kamu inşaatlarının yüzde 90’ında sıkıntı var. Bu çalıştay da onun için önemli. Sadece mal satmak, mal almak piyasaya girmek için değil, bize işini düzgün yapan, demir bağlayan insan lazım. Demirci ustası lazım, bize kalıpçı lazım, düzgün sıvacı, boyacı ve parkeci lazım.

Türkiye’de sorun bunlar ama özelikle Yozgat’ta çok daha büyük sorun. Çayıralan’da kapalı spor salonu yapılıyor.  Çayıralan’a gelen ödenekle Antalya, İzmir, İstanbul’a giden ödenek arasında hiçbir fark yok. Ama onu yapan insanlar arasında fark var. Bakıyorsun bir köyde yaşasan köyde bu kadar kötü sıva yapılmaz. Granit fayansı döşüyorsun, bakıyorsun içi boş, mühendis veya inşaatçı değilim ama 30 yıldan beri inşaat yaptırıyoruz o kadar da biliyoruz. Yerköy’de yeni yapılmış okulumuza gittik. Tuvaletin kapısını açtık alafranga tuvalete değiyor. Mühendis, mimar hiç mi buna bakmadı. Hadi bunlar kâğıt üstünde bakıyorlar, bunu yapan usta bu yanlış oluyor hiç mi demez?

Sonra Yozgat’ta hizmetler kalitesiz. Gözümü yumarım, vazifemi yaparım mantığı kötüdür, devlet memurunda da kötü, özel sektörde de kötü. Vazifeye geldiğim andan itibaren Yozgat için bir şeyler yapmaya gayret ediyoruz. Eğitimde, sağlıkta, güvenlikte, devlet kurumlarında kalite olacak da özel sektörde kalite olmayacak mı? Özel sektörde de olacak. Bu şehir göç vermiş, sermaye gitmiş, nitelikli ustalar gitmiş. Bize düşen yeni ustaların buraya gelmesini sağlamaktır. Bunun için üniversite, halk eğitim merkezleri, meslek odaları, iş adamları ile beraber  bu insanları yetiştirmemiz gerekiyor. Gittiğim her inşaatta problem var. Parkeye bakıyorsun parke kalkmış, genelge yazdım inşaatlar tamamen bitmeden geçici kabul diye bir şey alınmayacaktır. Geçici kabul nedir, burada tamamen bitti, kullanımdan dolayı bir problem olursa ben onu bu süre zarfında ikmal edeceğim demektir. Ama kapıyı takmadıysan geçici kabul olmaz, kapıyı takmazsanız tazminat ödemeye mahkûmsunuz. Kimse müteahhidi korumak zorunda değildir. Müteahhide verdiğimiz para sizlerin vergilerinden topladığımız, fakir fukara parasıdır. Bunlara dikkat edeceğiz.”

Bu tür şeylerin ufak gibi görünen büyük problemler olduğunu kaydeden Vali Yurtnaç, “Başarılar detayda gizlidir. Detayları kaliteli hale getirirsek buradaki standardı yükseltiriz. Bu maksatla çalıştayın bu tür sonuçlar getirmesini diliyorum. Sizlerle bir ve beraberiz ama doğru yapılan her işte yanınızdayız. Yanlış yapılan her işi bizler eleştireceğiz. Yıkmak için değil daha güzeline ulaşmak için çalışacağız. Çalıştaya emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından çalıştayın düzenlenmesine katkı sağlayanlara teşekkür plaketi ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

Haber Kaynağı: https://goo.gl/MkKzWy

Görsel Kaynağı: https://goo.gl/MkKzWy

Bir Cevap Yazın

Top