Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Ağız İçi Lezyonlara Dikkat!

Ağız İçi Lezyonlara Dikkat!

Ağız içi lezyonları, insan hayatının her döneminde bakteri, virüs, mantar, travma kaynaklı oluşabileceği gibi bazı deri hastalıkları ve sistemik rahatsızlıkları bulgusu olarak da oluşabilir. Ağız içi yumuşak doku lezyonlarının bebeklerde ve çocuklarda sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olduğunu belirten İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden diş hekimi Gizem Terzioğlu Kablan, ağız içi lezyonlarının çocuklarda da yenidoğan döneminden çocukluğun her dönemine kadar karşımıza çıkabildiğini söylüyor. Yeni doğan ve bebeklik döneminde en sık görülen ağız içi enfeksiyonu nedeninin mantarlar olduğuna dikkat çekiyor. “Bebeklik döneminde sık görülen pamukçuk etkeni, ‘candida albicans’ denilen mantardır ve ağız yanak iç yüzeyinde beyaz, peynirimsi silmeyle çıkabilen beyaz lezyonlar olarak görülür” diyen Kablan, lezyonunun farkedilmesi halinde hekime başvurmanın önemine işaret ediyor ve hekimin önerdiği şekilde ağız içi temizliğinin yapılması, uygun damlaların kullanılması, biberon ve emziklerin uygun hijyeninin sağlanması gerektiğine vurgu yapıyor.

Çocukluk dönemi hastalıkları tetikliyor

Çocukluk dönemi hastalıkları diye bilinen su çiçeği, kızamık, el ayak ağız hastalığı, herpanjia gibi virüs kaynaklı hastalıkların da ağız içi lezyonlara sebep olduğuna değinen Kablan, “Bu hastalıkların ilk bulgusu olarak ağız içi lezyonları gözlenebilir ve bu lezyonlar çocuk için ağrılı ve rahatsızlık verici olabilmektedir” diyor.

Halk arasında ağız yaraları deyince ilk akla gelen lezyonlardan olan aftın çocuklarda da sıklıkla görüldüğünü kaydeden Gizem Terzioğlu Kablan, bağışıklık sisteminin düşük olduğu durumlarda aft oluşumuyla sıklıkla karşı karşıya kalındığının altını çiziyor:  “Çocuklar yetişkinlere göre daha hassas olduğu için aft ihtimali daha fazladır. Aft durumunda sıcak, baharatlı, asitli besinlerden uzak durulmalıdır ve hekimin uygun gördüğü, önerdiği merhemler kullanılmalıdır.”

Ağız içi lezyonları ağrılı, rahatsızlık verici olabildiği gibi bazı sistemik hastalıkların da belirtisi olduğunu dile getiren Kablan, “Bu durumda diş hekiminize başvurmanız hem lezyonun tedavisi hem de başka bir hastalığın bulgusu olarak oluşmuş ise erken teşhis açısından önem taşımaktadır” şeklinde konuşuyor.

Haber Kaynağı: https://goo.gl/sRM1w1

Görsel Kaynağı: https://goo.gl/sRM1w1

Bir Cevap Yazın

Top