Buradasınız
Ana Sayfa > Genel > Staj Ne Zaman Yapılır?

Staj Ne Zaman Yapılır?

Staj

Özellikle üniversite öğrencileri için Staj zamanı önemlidir. Kimi üniversite öğrencisi stajı okulu bitirerek diplomayı almak için bir gerek şart olarak görürken kimileride kariyerlerine ve iş hayatına yönelik ilk adım olarak değerlendirirler. Bu yazımızda stajın ne zaman yapılabileceğini yada ne zaman yapılmasının faydalı olabileceğini değerlendireceğiz.

Staj Planı Yaparken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Kriterler

Staj yapılacak zamanı belirlerken staj ile ilgili bazı kriterlerin göz önünde bulundurulması faydalı olacaktır. Bu kriterler stajımızı daha verimli, kolay ve kabul edilebilir bir şekilde yapmamıza yardımcı olacaktır.

  • Staj Süresi
  • Staj Yeri
  • Staj Yapılacak Kurumun Türü
  • Staj Yapılacak İş Alanı
  • Staj Sayısı
  • Hafta Sonu Staj Yapılabilirmi
  • Staj Yapılacak Kurumun Personel ve İdari Yapısı

Genel Yaklaşım 2. ve 3. Yılın Yaz Tatillerinde Staj

Özellikle 4 yıllılık okuyan öğrencilerin çoğu 2. ve 3. yılın yaz tatillerinde staj yapmayı tercih ediyor. Bunun temel sebebi ise eğitim gördükleri bölümü ve mesleği tanıdıktan sonra staj yapmak ve 4. sınıfa bitirme tezi gibi konular olacağı için için staj gibi ekstra yük bırakmamak. 

Yaz Stajı vs. Dönem İçi Staj

Stajlar genel yazın yapılmaktadır. Bunu temel s nedenleri taj süresinin uzun olması, öğrecinin memleketinde staj yapmak istemisi gibi sebepler vardır. Ayrıca bazı üniversiteler öğrencilerin stajlarınıngerçeli olabilmesi için minimum süreler tanımladığı için bu süreler dönem için staja uymayabilmektedir.

Tavsiye: 1. Yılın ve 2. Yılın Yaz Tatilinde Staj Yapmak

Eğer bölümünüzü seviyorsanız ve ilerideki çalışmahayatınızda bu bölüm üzerinde kariyer yapmayı planlıyorsanız stajınızı geç bırakmak çokta anlamlı değildir. Özellikle ülkemizdeki staj süreçleri çokta verimli olmadığı için stajları 1. ve 2. sınıfında yaz tatillerinde yapmak ve mümkünse 3.ve 4. sınıfın dönem içinde veya yaz tatilinde bir şirkette part time olarak çalışmak mesleki gelişim ve kariyer süreci için çok daha faydalı olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

Top