Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Akademik Dünyadan Haberler > KGTÜ Sanayi Tezleri Programı Kapsamında Düzen Laboratuvarlar Grubu İle Kgtü Arasında Yüksek Lisans Ve Doktora Projelerini Kapsayan İşbirliği Anlaşması İmzalandı

KGTÜ Sanayi Tezleri Programı Kapsamında Düzen Laboratuvarlar Grubu İle Kgtü Arasında Yüksek Lisans Ve Doktora Projelerini Kapsayan İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Üniversitemiz ile Türkiye’de klinik laboratuvarcılık alanının en köklü kurumlarından olan Düzen Laboratuvarlar Grubu arasında yüksek lisans ve doktora projelerini kapsayan bir ikili işbirliği protokolü imzalandı.

Bu sene ilk olarak KGTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoteknoloji Anabilim Dalında pilot olarak uygulanmaya başlayan “KGTÜ Sanayi Tezleri Programı” kapsamında gerçekleşecek olan bu işbirliği sayesinde, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimiz derslerini tamamlamalarının ardından tüm vakitlerini Düzen Laboratuvarlar Grubu bünyesinde geçirerek hem sanayinin ihtiyacı olan teknik becerileri edinecekler hem de tez çalışmalarını gerçekleştirirken iş hayatını da yakında tanıma fırsatı elde edeceklerdir. Sanayinin problemlerine direkt olarak bilgiye dayalı çözüm üretmeyi hedefleyen bu program ile KGTÜ, bilginin ürüne dönüştürülmesi misyonunun gerçekleştirilmesi adına önemli bir adım atmaktadır.

İşbirliği protokolü imza törenine Düzen Laboratuvarlar Grubu adına kurucu yönetici Prof. Dr. Yahya Rauf Laleli ve Genetik Birimler Koordinatörü Prof. Dr. Ajlan Tükün katılırken, üniversitemiz adına Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Mikdat Çakır, Rektörümüz Prof. Dr. Cumhur Çökmüş ve Biyoteknoloji Anabilim Dalı Başkan Vekili Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Bilecen katıldılar. İmza töreni sonrası gelecek ilk öğrencilerin yer alacakları olası proje konuları belirlendi ve öğrencilerin yetiştirilmesi adına gerekli akademik altyapı ihtiyaçları hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Bu işbirliği ile özellikle moleküler biyoloji ve genetikte kullanılan temel bazı yöntemlerin başta tıbbi analizler olmak üzere gıda ve tarım ürünleri, tağşiş tespiti, coğrafi alan belirleme vb. uygulama alanlarında projeler gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Bu projeler sayesinde KGTÜ’de ilgili yüksek lisans ve doktora programına kabul edilen öğrencilerimiz teorik bilgilerini hayata geçirme ve bilgilerini saha tecrübesi ile pekiştirme imkânı bulacaklardır.

 

Haber Kaynağı: https://goo.gl/d4U6AP

Görsel Kaynağı: https://goo.gl/Dxme3o

Bir Cevap Yazın

Top