Buradasınız
Ana Sayfa > Öğrenci > Bilim ve Teknoloji > Deney Hayvanları Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ADYÜ DEHAM) İnsanlığa Hizmet İçin Gün Sayıyor

Deney Hayvanları Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ADYÜ DEHAM) İnsanlığa Hizmet İçin Gün Sayıyor

Adıyaman Üniversitesi Deney Hayvanları Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ADYÜ DEHAM), bilimsel çalışmalarla projeler sunmak için geri sayıma başladı. Bina, fiziki koşullar ve teknolojik cihaz anlamında eksiksiz hâle gelen ADYÜ DEHAM’ın hem ilimiz hem de ülkemiz açısından önemli çalışmalara imza atması bekleniyor.

“Deney Hayvanlarının Üretim ve Bakımı Teknolojik Ortamlarda Gerçekleştirilecek”

ADYÜ DEHAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Zümrüt DOĞAN, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bina olarak fiziki şartların tamamlandığını ve teknolojik açıdan da eksiklerinin bulunmadığını belirterek Merkezde donanımlı 2 laboratuvar ve araştırmacıların hizmetine sunulmak üzere 2 ameliyathane, bunun yanı sıra 1 basit girişim odası, 1 karantina, 5 üretim odası, 1 pre-op, 4 post-op odası bulunduğunu söyledi. ADYÜ DEHAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. DOĞAN; “Üst düzey teknolojik sistemler ile uluslararası etik standartlara uygun IVC kafeslerde deney hayvanlarının üretim ve bakımının sağlanmasının yanı sıra donanımlı ameliyathane ve laboratuvarları ile de araştırmacılara etik, konforlu ve bilimsel açıdan zengin bir çalışma ortamı sunacaktır. Merkezimiz için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünden ‘sıçan, fare ve tavşan için Deney Hayvanı Üretici/Kullanıcı/Tedarikçi Kuruluşlara mahsus kuruluş izni’ alınmıştır. ” dedi.

“Bilimsel Çalışmalara Altyapı ve Teknik Destek Sunulacaktır”

ADYÜ DEHAM’ın faaliyete geçmesi ile Fakülte ve Bölümlerin lisans ve lisansüstü programlarının deney hayvanları ile ilgili uygulamalarının yürütülmesi, öğretim üyeleri ve elemanlarının bilimsel çalışmalarını sürdürebilmelerinde gelişmiş bir altyapı ve teknik destek sunulacağını belirten ADYÜ DEHAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. DOĞAN; “Merkezimiz bünyesinde düzenlenecek kurs ve konferanslar, özellikle deney hayvanları ile çalışmalara yeni başlayan öğrenci ve genç akademisyenlerin gelişimi için önem taşımaktadır. Ayrıca lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim amaçlı deneyler teorik bilginin pekişmesine imkân oluşturacaktır. Merkezimizde fare, sıçan ve tavşan üretimi yapılacaktır. Deney hayvanları sertifikalı ve ruhsatlı en uygun merkezden temin edilecek olan lisanslı saf ırklardan üretilecektir. Hayvan giriş ve çıkışları Hepafiltreli Laminar Air Flow kabinler ile sağlanacak olup karantina süresi sonunda hayvanların Merkeze kabulü yapılacaktır. Tüm hayvanlar IVC (Individually Ventilated Cages) kafeslerde barındırılacak ve bulundukları ortamdan tamamen izole edilebilecektir.” dedi.

“Laboratuvarlarda Randevu Sistemi ile Hizmet Vereceğiz”

Araştırmaların sorunsuz yürütülebilmesi amacıyla laboratuvarların randevu sistemi ile hizmet vereceğini belirten Yrd. Doç. Dr. DOĞAN; “Merkezimizin güvenliği kartlı geçiş sistemi ile sağlanacak, yetkisiz kişilerin üretim ve çalışma odalarına girişi engellenmiş olacaktır. Araştırmaların sorunsuz yürütülebilmesi amacıyla laboratuvarlar randevu sistemi ile hizmet verecektir. Yönetim Kurulunca belirlenen etik şartları sağlayan araştırmacılara merkez üretim ve randevu sistemine en uygun çalışma zamanı ve ortamı sunulacaktır. Merkezde çalışan, deney hayvanları konusunda eğitimli ve uzman personel araştırmacıların bilimsel faaliyetlerine teknik destek ve danışmanlık hizmeti sunacaktır. Laboratuvarlarda yer alan alet ve ekipmanlar dezenfeksiyon ve sterilizasyon ünitelerinde uygun yöntemlerle, deneylerde kullanılmak üzere hazırlanacaktır.” şeklinde konuştu.

“Halkımıza da Sağlık Anlamında Katkı Sunacağız”

ADYÜ DEHAM’ın Adıyaman halkına da büyük hizmetler verebileceğini belirten ADYÜ DEHAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Zümrüt DOĞAN, merkezde Kanser, Kongenital çalışma, Teratojen çalışmaları, davranış, egzersiz, öğrenme ve ilerleyen zamanlarda ise Transgen Hayvan Ünitesi çalışmaları yapılacağını belirtti. Yrd. Doç. Dr. DOĞAN; “Yapacağımız çalışmalarla Üniversitemiz Toksik Ajanların oluşturduğu sıkıntılar ön çalışmalarla tanı, teşhis ve en önemlisi tedavi edilme imkânı bulacaktır.” diye konuştu.

Önemli çalışmalara üniversite olarak imza atacaklarının altını çizen ADYÜ DEHAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Zümrüt DOĞAN, “Bu merkezin Adıyaman’da ilklere imza atacağına inancım tamdır.” dedi.

Haber Kaynağı: https://goo.gl/L9WSe6

Görsel Kaynağı: https://goo.gl/L9WSe6

Bir Cevap Yazın

Top