Buradasınız
Ana Sayfa > Öğrenci > Burslar &Krediler > Burs Veren Kurumlar

Burs Veren Kurumlar

Burs, akademinin ve eğitim alanındaki öğrencilerin ilgilendiği bir konudur. Hangi kurumların, hangi tarihlerde ve hangi koşullarda burs verdiği ise merak konusudur. İlk olarak bursun ne olduğunu şöyle açıklayabiliriz; Burs, eğitim gören ve birçok farklı eğitim düzeyinde yer alan yani ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, lisansüstü öğrencilerine yönelik devlet, vakıflar, dernekler, şahsi kişiler tarafından verilmekte olan maddi yardımlardır.
Aslında burs birçok kurum tarafından belli şartları tamamlayan ya da o şartlara uyan kişilere verilmektedir. Türkiye’de ve yabancı ülkelerde verilen birçok burs bulunmaktadır. Bu haberimizde Türkiye’de verilen devlete ve vakıfa bağlı bazı bursları inceleyeceğiz.


1) Kredi ve Yurtlar Kurumu Bursu

 

T.C. Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü, her yıl ekim ve kasım ayları içinde başvuruları kabul ettiği lisans öğrencileri için aylık 500 lira, yüksek lisans öğrencileri için 1000 lira, doktora öğrencileri için ise 1500 liradır. Her sene tercih sonuçlarının belli olmasının ardından Eylül ayı itibariyle burs başvurusu başlamaktadır. KYK adresinden istenen bilgileri doldurarak bursa başvurabilirsiniz.

2) TÜBİTAK Bursları

TÜBİTAK bursları lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs vermektedir. Kurumun bursları, 750 TL ile 2 bin TL aralığında değişmektedir. TÜBİTAK burslarıyla ilgili detaylı bilgiye TÜBİTAK linkinden ulaşabilirsiniz. 

3) Türk Eğitim Vakfı (TEV)

 

türk eğitim vakfı

Türk Eğitim Vakfı bursu lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilmektedir. Ayrıca maddi yetersizlikte olan, engelli öğrencilere de burs vermektedir. Üniversite öğrencilerine verilen burs 400 TL olmakla birlikte 9 ay boyunca verilmektedir. Yabancı ülkelerde burs hakkı da sağlayan TEV’in burs başvurularını 2-22 Eylül tarihleri arasında TEV sitesinden takip edebilirsiniz.

4) Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

çağdaş yaşamı destekleme derneği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı üniversite öğrencilerine “Bir Işık da Siz Yakın” projesi kapsamında eğitim bursu vermektedir.
2019-2020 Öğretim Yılı Başvuru Tarihi : 03 – 12 Eylül
2019-2020 Öğretim Yılı Aylık Burs Tutarı : 250 TL (Eylül – Haziran olmak üzere 10 ay)’dir. ÇYDD adresinden ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.


5) Sabancı Vakfı
Sabancı vakfı
Sabancı Vakfı Bursları üniversiteye yeni giren öğrencilere belirtilen koşullarda verilmektedir. Burslar, Ekim-Haziran arasında 9 ay süresince öğrencinin banka hesabına havale edilir. Ekim-Haziran aylarında olmak üzere 9 ay süreyle aylık 700 TL burs ödemesi yapılacak olup, burslar burs almaya başlanan tarihten başlayarak normal öğrenim süresi dahilinde devam eder. Detaylı bilgiye SABANCI adresinden ulaşabilirsiniz.

6) Vehbi Koç Vakfı

vehbi koç

Vakfın üniversite öğrencilerine yönelik Ana Varlık ve diğer fon gelirlerinden ayrılan ödenekler ile yetenekli fakat maddi imkânları yetersiz öğrencilerin eğitim süresi boyunca desteklenmesi için oluşturulan burs fonudur. Sadece öğrenci için değil mesleki burslar da verilmektedir. KOÇ adresinden burs koşullarını inceleyebilirsiniz.

 

7) Alarko Holding

alarko

Alarko Holding üniversite ve lise öğrencilerine karşılıksız burs vermektedir. Üniversite öğrencilerine verilen aylık burs miktarı 2019-2020 öğretim dönemi için 600 TL/ay’dır. Alarko Holding’in bursu hakkında bilgi için ALARKO adresini ziyaret ediniz.

 

8) Mehmet Zorlu Vakfı

zorlu
Mehmet Zorlu vakfı devlet ve vakıf üniversitelerinin İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile Mühendislik, Hukuk, Endüstriyel Tasarım, Matematik, Fizik, Kimya, Tıp, Psikoloji, Sosyoloji bölümlerinden öğrencilere verilmektedir. Burs hakkında detaylı bilgiye ZORLU adresinden ulaşabilirsiniz.


9) Borusan Kocabıyık Vakfı


borusan
Maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı gençlerin eğitim ve öğrenimlerine destek olmak üzere sağlanacak burs ve sosyal yardımlar üniversite, yüksek lisans ve doktora, meslek lisesi ve müzik bursu verilmektedir. Üniversite bursu kapsamındaki aylık nakit ödemeler Ekim–Haziran ayları arasında 9 (dokuz) ay, ilk, orta ve lise kapsamındaki ödemeler Eylül–Haziran arasında 10 (on) ay süresince yapılır. Detaylı bilgi için  BORUSAN linkinden ulaşabilirsiniz.

10) Toplum Gönüllüleri Vakfı

Toplum Gönüllüleri Vakfı maddi imkanları kısıtlı, akademik ve sosyal başarısı yüksek ve vakfa gönüllü olan öğrencilere maddi destek sağlamaktadır.  2018-2019 dönemi TOG Gençlik Bursu miktarı 255 TL’dir. Bursiyere, eğitimine başarıyla devam ettiği ve gönüllülük faaliyetlerine katıldığı sürece, aylık ödemeler halinde yıllık 10 ay süreyle bursu ödenmektedir. Detaylı bilgiye TOG adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Top