Buradasınız
Ana Sayfa > Etkinlikler > AÜ’de “Çocuk Cinsel İstismarının Önlenmesinde Aile Eğitimi” Semineri

AÜ’de “Çocuk Cinsel İstismarının Önlenmesinde Aile Eğitimi” Semineri

Çocuk Cinsel İstismarının Önlenmesinde Doğru Eğitim Şart

Akdeniz Üniversitesi 75. Yıl Kreş ve Çocuk Kulübü tarafından, 19 Aralık 2017 Salı günü, “Çocuk Cinsel İstismarının Önlenmesinde Aile Eğitimi” konulu seminer düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi 75. Yıl Kreş ve Çocuk Kulübü Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilen ve öğrenci velilerinin yoğun katılım gösterdiği seminerde; Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Efe, Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevtap Velipaşaoğlu ve Arş.Gör. Vildan Cırık  çocuk cinsel istismarının önlenmesine yönelik bilgiler aktardı.

Ailelerin, çocuk cinsel istismarı hakkında çocuklarına doğru eğitim vermelerinin istismarı önlemede çok önemli bir yeri olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Sevtap Velipaşaoğlu, bilimsel çalışmalarda cinsel istismar mağduru çocukların %71.3’ünün 12 yaşın altında olduğunu söyledi.  Küçük çocukların daha savunmasız olması ve riskli durumları fark edememelerinin, cinsel istismarın küçük çocuklarda sık görülme nedeni olarak düşünüldüğünü  ifade eden Velipaşaoğlu,  “İstatistiki verileri bakıldığında çocuk cinsel istismarının her geçen yıl arttığını görüyoruz. Bilimsel çalışmaların verdiği rakamlara bakıldığında; dünyada erkek çocukların %5-10’u, kız çocukların %20’si istismara uğramakta. Türkiye’de ise bu rakam %3-15 civarında. Ancak bu rakamlar istismarın boyutunu gösteren doğru rakamlar değil. Çünkü bir çok nedenden dolayı istismar vakaları gizli kalıyor ve bu istatistiklere yansımıyor” dedi.

Çocuklara yönelik istismarın en çok çocuğun yakın çevresinden geldiğini söyleyen Velipaşaoğlu, bu konuda ailelere büyük görev düştüğünü kaydederek, “İstismarın önüne geçebilmek için çocuklara bu konuda doğru eğitim vermeliyiz. Bunun için de önce ailenin bu konu da eğitim alması ve çocuğa bu eğitime göre yaklaşması çok önemli. İstismarı önleme ve çocuğu istismarın etkilerinden koruma yetişkinlerin sorumluluğundadır. Doğru bilgiler ve doğru yaklaşımla istenmeyen olayların büyük oranda önüne geçebiliriz.” diye konuştu.

Seminer sonunda ebeveynlerin konuyla ilgili sorularını da cevaplayan uzmanlar, çocuk cinsel istismarının önüne geçebilmek için ailelerin çocuklarıyla sıcak ilişkiler kurarak, çocukların kendilerini rahat ifade edebilmelerinin sağlanmasını tavsiye ettiler.

Bir Cevap Yazın

Top